Przemysł

Główne powody, dla których łodzie toną

By 12 marca 2020 No Comments

Każdego roku tonią tysiące łodzi wszystkich typów i rozmiarów. Wierzcie lub nie, większość z nich tonie w doku. Nie ma agencji, która zapewnia statystyki, więc dokładna liczba nie jest znana. Jednakże, jeśli zapytasz morską firmę ubezpieczeniową, powiedzą ci, że liczba jest dość wysoka. Jeśli Twoja łódź zatonie, na pewno będziesz mieć duży problem, niezależnie od tego, czy jest ona ubezpieczona, czy nie. Utrata rzeczy osobistych i grzywny za zanieczyszczenie paliwem lub olejem to dodatkowe straty, których ubezpieczenie jest mało prawdopodobne.

Co sprawia, że ​​łódź tonie?

To prawda, że ​​duża liczba łodzi tonie z powodu zaniedbania. Ludzie często zostawiają łódkę w marinie na wiele miesięcy, nie sprawdzając jej. Jednak głównym powodem zatonięcia łodzi jest zła konstrukcja i użycie gorszych materiałów.

Po pierwsze, zajmijmy się złym projektem. Faktem jest, że 64% wszystkich konstruktorów w całym kraju nie ma wyszkolonego projektanta łodzi w swoim personelu. Oznacza to, że wiele łodzi zostało źle zaprojektowanych przez osoby o mniej niż fachowej wiedzy. Innym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, jest fakt, że styl ma pierwszeństwo przed funkcją i praktycznością. Niestety często prowadzi to do łodzi, które skazane są na zatonięcie. Zły projekt, który prowadzi do zatonięcia łodzi, można podzielić na dwie kategorie: podstawowa konstrukcja kadłuba i awaria systemu wewnętrznego.

Konstrukcja kadłuba

Problemy z projektowaniem kadłuba występują najczęściej na łodziach poniżej 40 stóp, a częściej na łodziach poniżej 30 stóp. Im mniejsza łódź, tym bardziej wrażliwa jest, po prostu dlatego, że tonie szybciej. Najczęstszą przyczyną zatonięcia łodzi motorowych jest niewłaściwa konstrukcja kokpitu. W łodziach najczęstszą przyczyną osiadania jest niewłaściwa instalacja głowicy, nieodpowiednie pompy zęzowe i systemy akumulatorów, które nie zapewniają wystarczającej mocy do działania pomp.

Błąd wewnętrzny systemu

Niewłaściwa konstrukcja lub użycie materiałów niskiej jakości jest przyczyną ogromnej większości zlewów łodzi. Wewnętrzne błędy systemowe można podzielić na trzy główne kategorie:

- Niewystarczająca pojemność pompy zęzowej lub akumulatora.
- Odwrócone syfonowanie z powodu wad konstrukcji sanitarnej.
- Awaria spowodowana przez łączniki kadłuba lub węże.

Pomimo dziesięcioleci wiedzy projektowej, wielu konstruktorów co roku popełnia te same błędy, stosując gorsze materiały. Trudno zrozumieć, w jaki sposób producent łodzi o wartości 100 000 USD może uzasadnić użycie plastiku o wartości 20 USD za pomocą wyposażenia kadłuba, ale zdarza się to zbyt często.